Načítání...

Beton – více než jen stavební materiál

Oblíbený materiál má mnoho podob

Beton je jedním ze stěžejním materiálů moderního stavebního průmyslu a najdeme jej téměř všude, kam naše oko dohlédne. Jeho využití je v dnešní době opravdu velmi široké. Může se  samozřejmě jednat o stavební konstrukce, ale dále též i menší prvky jako nejrůznější druhy nábytku, obkladový materiál, dekorační desky, lavice, menší doplňkové předměty do interiéru jako vázy, talíře, misky, květináče, ale i ty nejdrobnější předměty, jako jsou například šperky.

Nejedná se však o žádný převratný objev poslední doby, historie tohoto skvělého materiálu je daleko delší a zajímavější, než si většina z nás uvědomuje. Pouze pro představu se první směsi tohoto typu používaly již ve starověkém Egyptě a poté ve starověkém Římě. Jedním z nejúžasnějších příkladů využití betonu této éry je obrovská kopule Pantheonu, antického chrámu vystavěného v Římě a dle mého názoru jedné z nejúžasnějších staveb starověku.

Z technického hlediska se jedná o kompozitní materiál, tedy takový, který vzniká smícháním více typů vstupních surovin. Konkrétně jde v případě betonu o směs pojiva (cement), plniva (typicky štěrk nebo obdobný typ kameniva) a vody. Na jednu stranu si každý z nás umí beton představit jako hrubý konstrukční materiál, na kterém není nic patřičně estetického.

Ale právě jeho zmíněná hrubost je to, co ho činí atraktivním. Jeho krása, spočívající v jeho přirozené nedokonalosti, zvýrazněné tu a tam přítomnou prasklinkou a nepravidelným povrchem, se krásně doplňuje se dřevem a obklady v teplých barvách a výborně vyniká především v kontrastu s hladkými a čistě působícími plochami. Tímto vnáší do minimalistického interiéru potřebnou dávku surovosti a přirozenosti.

Beton nemusí působit pouze hrubě a chladně, existuje řada postupů, jak jeho přirozený vzhled ještě dodatečně vylepšit. Může být leštěn až do vysokého lesku a využit k výrobě velmi efektních podlahových ploch. Jeho přírodní šedou barvu lze probarvováním za použití různých příměsí měnit téměř bez omezení. Jedná se zkrátka o velmi všestranný materiál, se kterým je pro každého architekta i designéra radost pracovat.

My v DeMarco design se myšlenkou využití betonu při výrobě nejrůznějších interiérových prvků zabýváme již delší dobu. S tímto materiálem experimentujeme a pracujeme rádi a již velmi brzy Vám budeme moci představit nejnovější přírůstky v naší produktové řadě. Bude se jednat o minimalisticky laděné police, stojany a květináče, vyrobené z betonu, které se budou hodit do všech moderních interiérů, ale také exteriérů.

Vytvořeno dne: 03/03/2020 Zpět na výpis aktualit

Nejnovější produkty

MARINO

Toto křesílko je elegantní kombinací vzdušných geometrických tvarů...
Zobrazit produkt

PERLA PICOLLO

Puf PERLA PICOLLO představuje pohodlné snadno přemístitelné sezení,...
Zobrazit produkt

PERLA GRANDE

Puf PERLA GRANDE představuje pohodlné snadno přemístitelné sezení,...
Zobrazit produkt

Caponi

Konferenční stolek CAPONI je spojením vzdušnosti, kterou představuje...
Zobrazit produkt

MIA

Odkládací panel MIA se zrcadlem je minimalistickým vzdušným...
Zobrazit produkt

AlCapone

Stůl ALCAPONE je spojením vzdušnosti, kterou představuje subtilní...
Zobrazit produkt